Slow Food se připojuje k Evropským akčním dnům pro Good Food Good Farming

05. 10. 2019

Slow Food se připojuje k Evropským akčním dnům pro Good Food Good Farming (Dobré jídlo - dobré zemědělství) s více než 15 událostmi v Evropě.

Již druhým rokem po sobě se Slow Food Europe připojuje k Evropským akčním dnům pro Good Food Good Farming (Dobré jídlo - dobré zemědělství), které se během měsíce října uskuteční v rámci Evropy. 

Různé sítě Slow Food připravují více než 15 událostí v zemích západní, střední a severní Evropy, jako jsou Itálie, Rumunsko, Lotyšsko, Francie, Česká republika, Slovensko, Německo, Finsko a Chorvatsko.

Hnutí Good Food Good Farming (Dobré jídlo - dobré zemědělství) sdružuje více než 300 evropských organizací, které spojily své síly, aby předložily rozhodovacím orgánům žádost o zavedení potravinových a zemědělských systémů podporujících živobytí drobných zemědělců a venkova, a chránících půdu, vodu, ekosystémy a biologickou rozmanitost. 

Od trhů Earth Markets po debaty, a od západu na východ, se skupiny Slow Food v Evropě hlasitě připojují k říjnovým Evropským akčním dnům pro Good Food Good Farming (Dobré jídlo - dobré zemědělství). První události Slow Food budou zahájeny první víkend v říjnu třídenní událostí v chorvatském regionu Istrie, který povede workshopy a debaty o udržitelném rozvoji a společné zemědělské politice (SZP) v Evropě, akci ke zvýšení povědomí pořádanou třemi pobaltskými státy, na lokálním trhu Earth Market v lotyšském Straupe, a nakonec událostí Slow Food Västnyland ve finském Fiskars, jež shromáždí okolo 8 000 návštěvníků a zaměří se na důležitost dobrého, čistého a spravedlivého jídla. 

Pozdější události zahrnou přeshraniční “Eat-In” mezi Německem a Nizozemím, organizované Slow Food Youth Network jako symbol přeshraničního rozměru zemědělských a potravinářských otázek v celé EU, jakož i diskuse na Slovensku a v České republice o udržitelné výrobě, zaměřené na krátké dodavatelské řetězce, a protestní piknik a diskuse o zemědělství a jeho dopadu na životní prostředí ve Francii. Několik událostí se připravuje také v Itálii.

„Jsme nadšeni, že se můžeme připojit k Evropským akčním dnům pro Good Food Good Farming (Dobré jídlo - dobré zemědělství) s řadou různých událostí po celé Evropě a ukázat tak rozmanitost i jednotu hnutí Slow Food. Tento rok je pro Evropu životně důležitý, protože čekáme na dokončení reformy SZP. Bude určovat evropskou zemědělskou budoucnost, která je nyní připravena pokračovat v podporování praktik intenzivního zemědělství. Věříme, že je zásadně důležité dát občanům hlas a zajistit, aby jejich požadavky byly vyslyšeny evropskými orgány s rozhodovací pravomocí,“ uvádí Rachele Lodi, mezinárodní radní Slow Food pro Evropu. 

Během říjnových událostí budou skupiny Slow Food spolu s dalšími organizacemi zapojenými do celoevropského hnutí shromažďovat zprávy od občanů pro lepší potravinářské a zemědělské systémy v Evropě. Poslancům Evropského parlamentu budou tyto zprávy doručeny ve formě pohlednic během závěrečné demonstrace Good Food Good Farming (Dobré jídlo - dobré zemědělství) ve Štrasburku, která se uskuteční před parlamentem dne 22. října. Vzhledem k tomu, že se očekává, že nový parlament a vlády členských států učiní zásadní rozhodnutí týkající se reformy SZP, hnutí Good Food Good Farming (Dobré jídlo - dobré zemědělství) využije tento okamžik k objasnění požadavku občanů, aby v evropském zemědělském systému byly provedeny naléhavé změny, které zajistí zdravé, spravedlivé a udržitelné jídlo. 

Společná zemědělská politika (SZP) je politikou Evropské unie zaměřenou na zemědělství a rozvoj venkova. SZP dnes představuje zhruba 40% rozpočtu EU a zůstává nejintegrovanější politikou EU. Hnutí Good Food Good Farming (Dobré jídlo - dobré zemědělství) požaduje spravedlivou, zelenou a zdravou SZP, která je dobrá pro lidi i pro planetu. 

Tom Václavík
Slow Food se připojuje k Evropským akčním dnům pro  Good Food Good Farming

Co jsou cookies?

Textové soubory, které internetové stránky ukládají na váš počítač nebo mobilní zařízení v okamžiku, kdy tyto stránky začnete využívat. Stránky si tak na určitou dobu zapamatují úkony, které jste na nich provedli, a preferencí (např. přihlašovací údaje, jazyka, velikost písma a jiné zobrazovací preferencí), takže tyto údaje pak nemusíte zadávat znovu a přeskakovat z jedné stránky na druhou.

Dalším používáním těchto stránek vyjadřujete souhlas s ukládáním souborů cookies. Více informací Méně informací